Witamy serdecznie gości bloga Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie

W roku 2011 na platformie Moodle "Edu-Net w Augustowskim Centrum Edukacyjnym"
autorka tego bloga - Jadwiga Prawdzik

opracowała
kurs e-learningowy "Lekcja zachowania się w Internecie". Nauczyciele przedmiotów informatycznych proszeni są o skierowanie odwiedzin internetowych młodzieży z klas I-szych technikum, liceum profilowanego i zasadniczej szkoły zawodowej do tego miejsca w sieci.

Adres internetowy lekcji
http://moodle2.ace.pol.pl/course/view.php?id=17
dostępny jest również dla Gości naszej platformy e-learningowej (bez założonego konta na platformie).

Zapraszamy również do oglądania w prawym panelu
naszego bloga
plakatów, które brały udział w konkursie szkolnym w Akcji 2010r. "Bądź bezpieczny w Internecie", opracowanych przez uczniów klas I naszej szkoły w ramach akcji informacyjno-uświadamiającej w 2010r.

Adres strony
Augustowskiego Centrum Edukacyjnego:
http://www.ace.pol.pl/
Adres platformy edukacyjnej Moodle: http://moodle2.ace.pol.pl/

ARCHIWUM POSTÓW BLOGA

wtorek, 16 lutego 2010

Przepisy KODEKSU CYWILNEGO

Kodeks cywilny
Art. 23.
Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Art. 24.
§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Komentarz prawnika
>> W przypadku bezprawnego użycia wizerunku, imienia i nazwiska lub pseudonimu dziecka mamy do czynienia z naruszeniem jego dóbr osobistych. Drogą ochrony prawnej jest droga cywilna.
>> Jeżeli sprawcą jest osoba pełnoletnia, możemy w imieniu naszego dziecka domagać się zaniechania naruszenia, usunięcia skutków naruszenia, a także zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny.
>> Uprawnienie to realizujemy przez sformułowanie pozwu do sądu cywilnego, właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli sprawcy naruszenia dóbr lub dla miejsca dokonania naruszenia.
>> Oznacza to, że musimy dokładnie wiedzieć, kim jest naruszający i gdzie mieszka, ponadto należy udowodnić naruszenie dóbr.
>> Od pozwu należy wnieść opłatę. W przypadku spraw dotyczących dóbr osobistych, wysokość tej opłaty kształtuje się w granicach od 30 do 600 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz