Witamy serdecznie gości bloga Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie

W roku 2011 na platformie Moodle "Edu-Net w Augustowskim Centrum Edukacyjnym"
autorka tego bloga - Jadwiga Prawdzik

opracowała
kurs e-learningowy "Lekcja zachowania się w Internecie". Nauczyciele przedmiotów informatycznych proszeni są o skierowanie odwiedzin internetowych młodzieży z klas I-szych technikum, liceum profilowanego i zasadniczej szkoły zawodowej do tego miejsca w sieci.

Adres internetowy lekcji
http://moodle2.ace.pol.pl/course/view.php?id=17
dostępny jest również dla Gości naszej platformy e-learningowej (bez założonego konta na platformie).

Zapraszamy również do oglądania w prawym panelu
naszego bloga
plakatów, które brały udział w konkursie szkolnym w Akcji 2010r. "Bądź bezpieczny w Internecie", opracowanych przez uczniów klas I naszej szkoły w ramach akcji informacyjno-uświadamiającej w 2010r.

Adres strony
Augustowskiego Centrum Edukacyjnego:
http://www.ace.pol.pl/
Adres platformy edukacyjnej Moodle: http://moodle2.ace.pol.pl/

ARCHIWUM POSTÓW BLOGA

czwartek, 25 lutego 2010

Problem cyberprzemocy nie kończy się w wieku gimnazjalnym!!!

Komisja Europejska przyjęła w programie Safer Internet, że głównymi adresatami akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu" są dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Jako nauczyciel technologii informacyjnej uważam, że problem nękania, zastraszania w sieci lub za pośrednictwem telefonów komórkowych nie kończy się nagle po przejściu gimnazjalistów do szkół ponadgimnazjalnych. Podczas zajęć z Internetem występuje temat: "Społeczne i etyczne aspekty pracy w Internecie", podczas którego staram się zwrócić uwagę nie tylko na pozytywne strony tego coraz bardziej popularnego medium, ale również uczulić na mogące się pojawić problemy podczas niewłaściwego używania Internetu prze osoby bezmyślne, złośliwe, żądne sensacji, cieszące się z nieszczęścia innych. Takich toksycznych osób nie brakuje w niemal każdym środowisku.

Uświadamianie ich o poważnych, karnych konsekwencjach niewłaściwego postępowania może często ostudzić niecne zamiary.

Nowa sytuacja, nowi znajomi, rodzące się między nimi sympatie i głębsze uczucia mogą tym bardziej wywoływać u ich nowych koleżanek i kolegów takie negatywne emocje jak: zazdrość, złośliwość, mściwość. Wówczas łatwo dostępnym narzędziem odreagowania negatywnych uczuć na koledze czy koleżance staje się wszechobecny w posiadaniu młodzieży telefon komórkowy, czy też komunikator internetowy lub portal społecznościowy.

Dlatego uważam, że takimi akcjami uświadamiającymi powinni być również objęci uczniowie klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, kiedy jeszcze nie są osobami pełnoletnimi. Dorosłym uczniom te informacje także nie zaszkodzą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz